Kali Linux Türkçe indir – İşletim Sistemi indir

Please log in or register to like posts.
(No Ratings Yet)
Loading...
Konu

Kali Linux full türkçeindir, Debian (GNU, Hurd ve Linux gibi birbirinden bağımsız çekirdek seçeneklerine dayalı bir Linux dağıtımıdır) çekirdeğine tekrar temellendirilmesi sonrasında oluşturulmuştur. Offensive Security adlı bir şirket tarafından fon desteği sağlanmaktadır ve Debian tabanlı bir işletim sistemidir.

Kali Linux işletim sistemi, Backtrack Linux olarak kullanılıyordu. Fakat daha sonra tekrar geliştirme yoluna gidildi ve baştan aşağı tekrar derlendi. Bu derlenme sırasında da Debian geliştirme kurallarına bağlı kalındı. 13 Mart 2013 tarihinde de resmen yayınlandı.

Kali Linux’un ana amacı sistemlerdeki penetrasyon testleri ve güvenlik açıklarını tespit etmektir. Genellikle siber güvenlikçiler ve beyaz şapkalı hackerlar tarafından kullanılmaktadır fakat siyah şapkalı hackerların da bu işletim sisteminden faydalandıkları kaçınılmaz bir gerçektir ve kötü amaçlar için kullanmaktadırlar. Bunun nedeni de işin içine tersine mühendislik denen kavramın girmesi ve bu işletim sisteminin sunduğu özelliklerin oldukça geniş olmasıdır.

Fakat şunu da söylemek zorundayım ki, daha önce Linux tabanlı bir işletim sistemi kullanmış olan kişiler bile Kali Linux kullanmakta zorlanabiliyorlar. Bu işletim sistemini kullanmak Windows kadar kolay ve anlaşılır değildir. Özellikle de hacker olmaya merak salan kişiler bir umutla bu işletim sistemi hakkında bilgi toplamaya ve kullanmaya çalışıyorlar fakat sonu hep hüsran oluyor. Çünkü hem teknik kullanıma, hem de kodlama bilgisine sahip olmanız gerekiyor.

Üzerine basa basa tekrar söylüyorum. Teknik kullanım, kodlama ve zaafiyetler hakkında bilgisi olmayan, kötü düşüncelerle hackerlik yapmak için bu işletim sistemine merak salan kişiler maalesef istediklerini elde edemezler. Sadece ileri düzeyde bilgi sahibi olan kullanıcılara hitap eden bir işletim sistemidir. Bu iş bu kadar kolay olsaydı etraf hackerdan geçilmezdi.

Kısacası, Kali Linux işletim sistemi son kullanıcıya göre bir işletim sistemi değildir. Sadece penetrasyon ve güvenlik testleri hakkında bilgi sahibi olan kullanıcılara hitap etmektedir.

Fakat illa ki ben bu işletim sistemini öğrenmek ve kullanmak istiyorum diyorsanız, o zaman ilk olarak Ubuntu işletim sistemini kullanabilirsiniz. Ubuntu, Kali Linux’un aksine normal bir Linux tabanlı işletim sistemidir ve temel mantığı kavramanızda size yardımcı olabilir.

RAR Parolası: www.programdostu.com

Direk İndir (Hızlı)    Hemen İndir   Yedek İndir   

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir